Poznate vrste bisera na našim prostorima
- Hatidza Smajic
- Aug 24, 2019
- 2 min read
U svijetu postoji puno vrsta bisera, a u ovom blogu ćemo opširnije opisati bisere koje možemo pronaći u našim zlatarama.

Poznate vrste bisera kod nas su :
· OHRIDSKI BISERI
· MAJORKA BISERI
· KULTIVISANI BISERI (RIJEČNI)
· PRIRODNI BISERI (MORSKI)
Jako je važno da kada kupujemo bisere da znamo koja je to vrsta bisera, koje osobine ima.
Ohridski biseri vezani su za jezero Ohrid u Makedoniji. Dvije poznate porodice sa Ohrida se generacijama bave izradom ovih dragocjenih bisera, recepturu dobro čuvaju i prenose je samo muškim nasljednicima. Te porodice su: Talev i Filev.
Ohridski biseri se rade od ljuski ribe Plašnice svojstvene samo za jezero Ohrid.
Godine 1924. porodica Talev je pokrenula proizvodnju bisera otkupom formule za proizvodnju bisera u Rusiji. Materijal za izradu su nabavljali u Betlehemu.
Originalni ohridski biseri su skupi i mogu se nabaviti samo kod ove dvije porodice koje čuvaju tajnu nastanka i proizvodnje ovih bisera.
Majorka biseri poznati još kao Španjolski biseri, nastaju 1890. godine na otoku Mallorca u Španjolskoj.
Majorka je otkrila proizvodnju organskih bisera.
Majorka biser sastoji se od opalne jezgre koja posjeduje identična svojstva gustoće i težine, kao kod kultivisanih bisera prve klase. Ovijena je višestrukim slojevima „biserne esencije“, ekstraktom dobivenim od organskih tvari iz Mediteranskog mora primjenom jedinstvene i tajno čuvane recepture.
Njena kompleksna formula oponaša savršenstvo najfinijih prirodnih bisera.
Kultivisani (uzgajani) biseri
Japanac Mikimoto je u 19.st. usavršio metodu uzgoja školjki bisernica u kojima se uzgajaju biseri.
Stavljajući strano tijelo u unutrašnjost školjke, iritira se obrambeni mehanizam školjke koja počinje lučiti sedef. Jednoj školjki bisernici treba od godinu pa do tri godine da proizvede jedan kvalitetan biser.
Danas u svijetu većina bisera su sa uzgajališta školjki bisernica. Boja i kvalitet bisera zavisi od vrste školjke u kojoj nastaju.
Poznate farme bisernih školjki su farme na: Filipinima, Burmi, Tajlandu, Australiji, Kini i Indoneziji.
Najveći proizvođač bisera je Kina, a ujedno je i najveći potrošač bisera.
Prirodni (morski) biseri
Samo ime im kaže, prirodni biseri, nastali prirodnim putem, samo su djelo prirode.
Slučajnim ulaskom stranog tijela u unutrašnjost školjke bisernice, to iritira obrambeni sistem školjke i tako ona počinje lučiti sedef i formira biser. Za nastanak savršenog bisera, koji ima savršenu boju, sjaj i oblik, treba nekoliko godina. Takvi biseri dostižu veoma visoke cijene i jako su rijetki.
Ovo su neke od vrsta bisera sa kojima se možete susresti na našim prostoirima.
MHBiseri se bave izradom nakita od slatkovodnih kultivisanih bisera, koji nastaju u školjkama bisernicama, različitih boja, oblika i veličina zrna bisera.
Budite dio nevjerovatne priče !
Yorumlar